Senate Membership

2019-2020

* denotes career-line representative

Area 1: ARCHITECTURE (3)
Rima Ajlouni (21)
Elpitha Tsoutsounakis (22)*
Lisa Henry (22)

Area 2: BUSINESS (7)
Georgi Rausch (21)*
Bill Hesterly  (22)
Roger Silvers (22)
Promothesh Chatterjee (22)
Shmuel Baruch (20)
Feng Zhang (20)
Rohit Aggarwal (22)

Area 3: CULTURAL AND SOCIAL TRANSFORMATION (3)
Wanda Pillow (21)
Kim Hackford-Peer (21)*
Thomas Swenson (20)

Area 4: DEANS (2)
Kathryn Stockton (21)
Sylvia Torti (20)

Area 5: DENTISTRY (3)
Annette Fleckenstein (22)
R. James Keddington (22)*
James Winkler (20)

Area 6: EDUCATION (3)
Kirsten Butcher (21)
Sharon Aiken-Wisniewski (22)*
Lauren Liang (20)

Area 7: ENGINEERING (8)
Frank Sachse (20)
James Sutherland (20)
Angela Rasmussen (21)*
Terry Ring (22)
Luis Ibarra (22)
Rajesh Menon (22)
Kent Udell (22)
John Hollerbach (22)

Area 8: FINE ARTS (6)
Laurel Caryn (20)*
Winston Kyan (20)
J. Peyden Shelton (21)
Brian Snapp (22)
Brenda Van Der Wiel (21)
Julie Wright-Costa (21)

Area 9: HEALTH (5)
Bo Foreman (20)
Staci McIntosh (22)*
Thunder Jalili (22)
Kelly Bricker (22)
Alex Terrill (20)

Area 10: HUMANITIES (9)
Jeremy Rosen (20)
Gema Guevara (20)
Patricia Hanna (20)
Kent Ono (22)
Anne Lair (20)*
Wesley Sasaki-Uemura (22)
Maureen Mathison (20)
Helene Shugart (21)
Dustin Stokes (21)

Area 11: LAW (3)
Amos Guiora (20)*
Leslie Francis (21)
Jeff Schwartz (22)

Area 12: LIBRARIES (3)
Thomas Crane Giamo (21)*
Dale Larsen (21)
Brandon Patterson (20)

Area 13: MEDICINE (15)
Pinar Bayrak-Toydemir (20)
Candace Floyd (21)
Christopher Hull (21)
Ken Johnson (20)
Anne Kirchhoff (21)
Kalani Raphael (20)
Amnon Schlegel (20)
Debra Simmons (20)
Daniel Vargo (22)*
Hilary Coon (22)
Andrew C. Harris (22)
Christina Porucznik (22)
Hunter Underhill (22)
Susan Zickmund (22)
Brandon Zielinski (22)

Area 14: MINES/EARTH SCI (3)
Keith Koper (22)
Diego Fernandez (20)*
Jessica Wempen (20)

Area 15: NURSING (3)
Mike Caserta (21)
Susanna Cohen (20)*
Sara Simonsen (20)

Area 16: PHARMACY (3)
Amy Barrios (21)
Thomas Cheatham (22)
Krystal Moorman (21)*

Area 17: QIDT Programs (1)
Ann Engar (20)*

Area 18: SCIENCE (11)
Kelly MacArthur (22)*
Franz Goller (20)
Ryan Steele (22)
Christel Hohenegger (21)
Stephan LeBohec (21)
Dragan Milicic (20)
Jon Rainier (21)
Srikanth Iyengar (22)
Jon Seger (20)
Shanti Deemyad (22)
Neil Vickers (21)

Area 19: SOC & BEH SCI (9)
Gunseli Berik (20)
Tom Quinn (22)*
Tim Smith (22)
Gabriel Lozada (22)
Kim Korinek (20)
Sharon Mastracci (20)
Kathleen Nicoll (20)
Richard Paine (21)
Sonia Salari (22)

Area 20: SOCIAL WORK (3)
Rich Landward (21)*
Brad Lundahl (21)
Jaehee Yi (22)

STUDENT SENATORS:
Varun Selvam (Architecture + Planning)
Sierra Holmes (Cultural and Social Transformation)
Damon Ngo (Business)
Emily Thomas (Dentistry)
Danielle Martinez (Education)
Hunter Mansfield (Engineering)
Amy Cox (Fine Arts)
Gabrielle Koplin (Health)
Moira Gray (Humanities)
Eric Lehnardt (Law)
Maria Velasco (Medicine)
Joshua Taylor (CMES)
Khue Nguyen (Nursing)
Alan Abbinanti (Pharmacy)
Devon Cantwell (CSBS)
Rebecca Hardenbrook (Science)
Sara Scholes (Social Work)
Connor Leeming (University)
AnnaMarie Barnes (ASUU President)
Don Ly (ASUU Campus Relations Director)

Ex-Officio Members:
Ruth V. Watkins, President
Daniel A. Reed, Sr. VP/Academic Affairs
Michael Good, Sr. VP/Health Sciences
Sarah Projansky,  AVP for Faculty (Academic Affairs)
Robert Fujinami, Assoc. Dean for Health Sciences
Billinda Tsuya, Staff Council Representative
Lisa Hutton, University Academic Advisers Council Representative

Senate Officers 
Julio Facelli, Academic Senate President
Randy Dryer, Senate President-elect
Tom Richmond, Senate Past President
Paul A. Mogren, Parliamentarian
Robert Flores, Senate Liaison to the Institutional Policy Committee
David Hill, Asst Senate Liaison to the Institutional Policy Committee
Jane Laird, Senate Secretary